On the Ballot: Tarrant County

Following are the offices and candidates as they will appear on the Tarrant County ballot. Not all races will appear on each precinct's ballot.

President / Vice President
Donald Trump / Mike Pence (R)
Hillary Clinton / Tim Kaine (D)
Gary Johnson / William Weld (L)
Jill Stein / Ajamu Baraka (G)

U.S. Rep., District 6
Joe Barton (R)
Ruby Faye Woolridge (D)
Darrel Smith Jr. (G)

U.S. Rep., District 12
Kay Granger (R)
Bill Bradshaw (D)
Ed Colliver (L)

U.S. Rep., District 24
Kenny E. Marchant (R)
Jan McDowell D)
Mike Kolls (L)
Kevin McCormick (G)

U.S. Rep., District 25
Roger Williams (R)
Kathi Thomas (D)
Loren Marc Schneiderman (L)

U.S. Rep., District 26
Michael Burgess (R)
Eric Mauck (D)
Mark Boler (L)

U.S. Rep., District 33
M. Mark Mitchell (R)
Marc Veasey (D)

Texas Railroad Commissioner
Wayne Christian (R)
Grady Yarbrough (D)
Mark Miller (L)
Martina Salinas (G)

Texas Supreme Court Justice, Place 3
Debra Lehrmann
Mike Westergren
Kathie Glass
Rodolfo Rivera Munoz

Texas Supreme Court Justice, Place 5
Paul Green (R)
Dori Contreras Garza (D)
Tom Oxford (L)
Charles E. Waterbury (G)

Texas Supreme Court Justice, Place 9
Eva Guzman (R)
Savannah Robinson (D)
Don Fulton (L)
Jim Chisholm (G)

Texas Court of Criminal Appeals Judge, Place 2
Mary Lou Keel (R)
Larence "Larry" Meyers (D)
Mark Ash (L)
Adam King Blackwell Reposa (G)

Texas Court of Criminal Appeals Judge, Place 5
Scott Walker (R)
Betsy Johnson (D)
William Bryan Strange III (L)
Judith Sanders-Castro (G)

Texas Court of Criminal Appeals, Place 6
Michael E. Keasler (R)
Robert Burns (D)
Mark Bennett (L)

State Senate, District 12
Jane Nelson (R)
Rod Wingo (L)

State Senate, District 22
Brian Birdwell (R)
Michael Collins (D)

State Rep., District 90
Ramon Romero Jr. (D)

State Rep., District 91
Stephanie Klick (R)

State Rep., District 92
Jonathan Strickland (R)
Kim K. Leach (D)
Leah Sees (L)
Travis Christal (G)

State Rep., District 93
Matt Krause (R)
Nancy Bean (D)

State Rep., District 94
Tony Tinderholt (R)
Jessica Pallett (L)

State Rep., District 95
Albert G. McDaniel (R)
Nicole Collier (D)

State Rep., District 96
Bill Zedler (R)
Sandra D. Lee (D)

State Rep., District 97
Craig Goldman (R)
Elizabeth Tarrant (D)
Patrick Wentworth (L)

State Rep., District 98
Giovanni Capriglione (R)
Maricela Sanchez Chibli (D)

State Rep., District 99
Charlie Geren (R)
Dan Hawkins (L)

State Rep., District 101
Carlos "Charlie" Garza (R)
Chris Turner (D)

2nd Court of Appeals Justice, Place 3
Elizabeth Kerr (R)

2nd Court of Appeals Justice, Place 4
Bonnie Sudderth (R)

Judge, 17th District
Melody Wilkinson (R)

Judge, 48th District
David Evans (R)

Judge, 67th District
Don Cosby (R)

Judge, 96th District
R.H. Wallace Jr. (R)

Judge, 153rd District
Susan McCoy (R)

Judge, 213th District
Louis E. Sturns (R)

Judge, 342nd District
Wade Birdwell (R)

Judge, 348th District
Mike Wallach (R)
Joe Drago (D)

Judge, 352nd District
Mark Pittman (R)

Judge, 396th District
George Gallagher (R)

Criminal District Judge, Court No. 2
Wayne Salvant (R)

Family District Judge, 360th District
Patricia Baca Bennett (R)

Tarrant Co. Sheriff
Bill E. Waybourn (R)
Max W. Koch III (L)

Tarrant Co. Tax Assessor-Collector
Ron Wright (R)
Lucas Lothamer (D)
Cindy Stanford (L)

Tarrant Co. Commissioner, Pct. 1
Roy E. Lozano (R)
Roy Charles Brooks (D)

Tarrant Co. Commissioner, Pct. 3
Gary Fickes (R)

Tarrant Co. Constable, Pct. 1
Dale Clark (R)

Tarrant Co. Constable, Pct. 2
David Woodruff (R)

Tarrant Co. Constable, Pct. 3
Darrell Huffman (R)

Tarrant Co. Constable, Pct. 4
Joe D. "Jody" Johnson (R)

Tarrant Co. Constable, Pct. 5
Ruben Garcia (D)
Jack Betz (L)

Tarrant Co. Constable, Pct. 6
Jon H. Siegel (R)
Kelicia L. Lyons (D)

Tarrant Co. Constable, Pct. 7
Clint C. Burgess (R)

Tarrant Co. Constable, Pct. 8
Michael R. Campbell (D)

Burleson Star

327 N.W. Renfro St.
PO Box 909
Burleson, TX 76028-0909

Phone: 817-295-0486
FAX: 817-295-5278